Kiedy po raz pierwszy przyszedłem do Bhagawana i usłyszałem, jak nieustannie powtarza, że w końcu każdy będzie musiał wejść na ścieżkę samo-badania, zastanawiałem się, czy nie jest stronniczy na korzyść własnego nauczania, ale wkrótce zrozumiałem, dlaczego nalegał, że tak właśnie jest. Ostatecznym celem jest tylko jedność i aby doświadczyć jedność, nasz umysł musi zaniknąć, to staje się całkowite tylko wtedy, gdy nie zajmujemy się i nie skupiamy na niczym innym poza sobą.

Tak długo jak zajmujemy się i skupiamy uwagę na czymkolwiek innym niż na własnym "Ja", nasz umysł nie może zaniknąć, bo podtrzymuje go uwaga skupiona na innych rzeczach, a inność doświadcza jedynie ten umysł. Kiedy umysł całkowicie zanika, pozostaje sama uważność swego ja . Tylko uważność-siebie jest stanem absolutnej jedności. Bhagawan zwykł był powtarzać tę naukę codziennie, może dziesięć lub dwadzieścia razy, ale my mimo to się nie zmieniliśmy. On też nie zmienił swego nauczania, bo ta prawda była dla niego tak oczywista.

.

Śri Sadhu Om ~

z rozdziału „Najważniejsze znaczenie samouważania” – Sadhu Om

Wskazówki od Annamalai Swami;

Pozwól umysłowi iść tam, gdzie chce. Nie musisz zwracać uwagi na wszystkie jego wędrówki. Po prostu bądź sobą i nie zajmuj się czynnościami umysłu. Jeśli przyjmiesz taką postawę, czynności i wędrówki umysłu będą coraz rzadsze.

Umysł przez cały dzień wędruje tylko dlatego, że się z nim identyfikujesz i zwracasz uwagę na wszystkie jego działania. Gdybyś mógł ustanowić siebie jako samą świadomość, myśli nie miałyby już żadnej mocy rozpraszania Twojej uwagi.

Kiedy myśli cię nie interesują, znikają tak szybko, jak się pojawiają. Zamiast przyklejać się do innych myśli, które następnie pociągają niezliczoną ilość innych myśli i idei, po prostu pojawiają się na sekundę lub dwie, a potem znikają.

Wasany sprawiają, że pojawiają się myśli. Kiedy już powstaną, będą powtarzać się w regularnych łańcuchach i wzorach raz za razem. Jeśli masz jakieś pragnienia lub przywiązania, myśli o nich będą stale pojawiać się w umyśle. Nie możesz z nimi walczyć, ponieważ rozwijają się dzięki uwadze, którą im poświęcasz. Jeśli próbujesz je stłumić, możesz to zrobić tylko poświęcając im uwagę. A to oznacza, że ​​utożsamiasz się z umysłem. Ta metoda nigdy nie działa. Możesz zatrzymać przepływ myśli tylko wtedy, gdy nie będziesz się nim interesować.